Ta grupa zawodowa jest dość charakterystyczna, a zazwyczaj z przedstawicielami tej profesji spotykamy się w momencie, kiedy musimy pojawić się w sądzie. Dlatego też często jest tak, że całą grupę zawodową oceniamy po tym, jak prezentują się ci adwokaci, z których usług akurat korzystamy. Taki obraz tej grupy zawodowej czasem może być mylący. Zazwyczaj, oczekujemy, że będą to osoby eleganckie, profesjonalne, cieszące się dobrą opinią. Jak wiadomo jednak, w sądzie prawnicy, a także sędziowie mają swój specjalny ubiór. Jakie wobec tego są zwyczaje prawników i co oznaczają kolory, jakie można znaleźć na ich togach?
Toga wywodzi się z czasów dość zamierzchłych
Zwyczaj zakładania w sądzie togi sięga czasów międzywojennych. Wówczas się narodził i zaczął być powszechnie stosowany. Obecnie, zwyczaj ten nie jest jedynie oddawaniem hołdu tradycji, gdyż konieczność zakładania togi regulują przepisy- musi się więc ona pojawić koniecznie. Jaki ma to cel? Na pewno toga podkreśla funkcję, jaką taka osoba pełni, a z tą funkcją często wiąże się także pewien prestiż. Strój ma też być oznaką tego, że wszystkie powierzone takiemu specjaliście zadania powinny być przez niego wykonywane w sposób jak najbardziej profesjonalny. Toga jest więc symbolem tego zawodu i jest z nim nierozerwalnie związana. Jak można jednak szybko się zorientować, w zależności od kolorów na takiej todze, możemy mówić o różnych funkcjach.
Kolor ma tutaj ogromne znaczenie
Toga jest czarna, uszyta z dość grubego, eleganckiego materiału. Zdobi ją natomiast żabot, którego kolor bezpośrednio odnosi się do funkcji i zadań, jakie posiada konkretne osoba. I tak, fiolet jest zarezerwowany dla sędziów, którzy dodatkowo posiadają także łańcuch. Bezsprzecznie, kariera dojścia do możliwości pełnienia takiej funkcji nie jest łatwa i nie zawsze ma się tę pewność, że faktycznie będzie się taki zawód wykonywało. Wyjątek stanowi tutaj żabot sędzi Trybunału Konstytucyjnego, który prezentuje się w barwach przypisanych do naszej flagi- jest więc połączeniem bieli oraz czerwieni.
Niebieski kolor żabotu jest przeznaczony dla radcy prawnego, natomiast zielony dla adwokata. Bardzo często można się spotkać ze stwierdzeniem, że adwokat zazwyczaj działa w tematyce spraw karnych, a radca prawny specjalizuje się raczej w prawie cywilnym. Formalnie jednak, adwokat oraz radca prawny posiadają identyczne uprawnienia. Ostatnim kolorem żabotu, jaki można tutaj przytoczyć jest oczywiście kolor czerwony, który jest zarezerwowany dla prokuratorów, czyli oskarżycieli publicznych. Ich zadaniem jest stanie na straży praworządności.
Jak widać, rozszyfrowanie symboliki tych kolorów nie jest trudne, jeśli więc będziemy kiedyś mieli okazję być w sądzie- znajomość zwyczajów prawników, co do ich ubioru może nam pomóc odnaleźć się w tym, kto jest kim i jaką pełni funkcję. Oczywiście, strój oraz wygląd prawnika pod togą również powinien być schludny i elegancki, świadczy to bowiem o jego wyczuciu stylu oraz umiejętności zachowania pewnej prezencji.