Większość osób raczej za pewne wolałaby nigdy nie mieć do czynienia z sądami, a kancelarie prawnicze woleliby omijać szerokim łukiem. Są jednak takie sytuacje w życiu, kiedy nie mamy na to wpływu i musimy się bronić, albo też kiedy czujemy, że została nam wyrządzona pewna niesprawiedliwość, a więc mamy w sobie taką motywację, aby za wszelką cenę dochodzić swoich racji. Sprawy sądowe mogą mieć różny charakter, płacąc za złamanie prawa podlegają pod wydział karny, kwestie związane z pieniędzmi reguluje wydział prawa cywilnego, natomiast kwestiami typowo związanymi z rodziną zajmuje się właśnie sąd rodzinny. Czasem nie ma się więc możliwości uniknięcia kontaktu z salą rozpraw czy wsparciem adwokata. Dobrze jest więc wiedzieć, w jaki sposób podjąć współpracę z taką kancelarią. Najlepiej rozpocząć od znalezienia kancelarii, którą obdarzymy zaufaniem.
Wybieramy odpowiedniego adwokata
Poszukiwania dobrze jest zacząć od sprawdzenia, czy dana kancelaria ma w swoim obszarze usług konkretną dziedzinę prawa. Kancelarie, a więc i prawnicy mogą bowiem specjalizować się w różnych dziedzinach i najlepiej wybrać adwokata z dużym doświadczeniem w danej tematyce. Już podczas umawiania się na konsultację warto dopytać o tę kwestię, ale najlepiej po prostu zapoznać się wcześniej ze stroną internetową danej kancelarii. To pierwsze spotkanie jest bardzo ważne, gdyż podczas niego możemy opowiedzieć o sprawie, która nas dotyczy. Czasem, w przypadku niewielkich spraw wystarczająca jest pojedyncza konsultacja lub też porada prawna. W innym przypadku, adwokat po zapoznaniu się z materiałami dokona dla nas wyceny swoich usług.
Podjęcie współpracy z prawnikiem
Bardzo często adwokaci proponują dwa modele rozliczeń. Pierwszy z nich to płatności za konkretne czynności prawne- czyli każda konsultacja, stworzenie wniosku, dokumentu, pozyskanie akt z czytelni sądu jest płatna oddzielnie, kiedy przyjdzie taka konieczność. Alternatywą jest zapłacenie od razu jednej, większej kwoty za zajęcie się sprawą- wówczas wszystkie te czynności są ujęte w tej kwocie, a także nieograniczona ilość konsultacji. Osobno natomiast płaci się za reprezentację na sali sądowej- zazwyczaj jest to dodatkowa opłata od każdej rozprawy, która będzie miała miejsce. Sposób rozliczeń z kancelarią najlepiej jest więc dobrać do specyfiki problemu oraz tego, jak bardzo jest to skomplikowana i wielowątkowa sprawa.