Strona www dla przedsiębiorstwa jest obecnie już pewnym standardem. Za pewne więc dlatego niemalże każdy, kto zakłada firmę od razu zaczyna się zastanawiać nad jej stworzeniem. Są też takie biznesy, których podstawą działalności jest strona internetowa i to za jej pośrednictwem odbywa się sprzedaż, a mowa tutaj o sklepach internetowych. Dlatego też tworzenie stron internetowych stało się popularną usługą, a na rynku można znaleźć szereg wyspecjalizowanych w tym agencji, chociażby https://brandbay.pl/projektowanie-stron-www. Powinniśmy dodatkowo pamiętać o tym, że samo stworzenie strony to nie wszystko. Na pewno będzie potrzebna odpowiednia jej reklama, która sprawi, że strona będzie notowała ruch realnych użytkowników. W takim kontekście stronę można wykorzystać jako efektywne narzędzie marketingowe, a koszt jej stworzenia może się bardzo szybko zwrócić. Można przyjąć, że w zależności od tego, do kogo zgłosimy się ze stworzeniem takiej strony, usługa ta będzie nas kosztowała od około tysiąca do kilku tysięcy złotych. Cena będzie zależała od tego, na jakim silniku strona będzie oparta- może być darmowy, ale może też być autorski- i jak bardzo będzie rozbudowana. Dodatkowo, warto od razu sprawdzić, jakie elementy będą musiały się na takiej stronie znaleźć, jeśli chodzi o przepisy związane z daną działalnością. Między innymi, konieczne może być umieszczanie regulaminu na stronie.
Kiedy konieczny jest nam regulamin na stronie internetowej?
W przypadku stron typu wizytówka zazwyczaj nie ma konieczności zamieszczania regulaminu, bo też nie ma tak naprawdę co w nim określać. Regulamin powinien się natomiast pojawić w momencie, kiedy przedsiębiorca będzie świadczył pewne usługi drogą elektroniczną. Warunki ich świadczenia powinny być wówczas szczegółowo opisane w takim dokumencie. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku zawierania umów na odległość- a więc na przykład przy umie kupna i sprzedaży, z czym mamy do czynienia w przypadku działalności sklepów internetowych. Reasumując- sklep internetowy właściwie zawsze będzie zobligowany do tego, aby taki regulamin posiadać. Ewentualnie, regulamin powinien znaleźć się na stronie w momencie kiedy za pośrednictwem strony prezentujemy jakieś informacje, jak w przypadku portali informacyjnych. Regulamin muszą posiadać porównywarki cen, portale aukcyjne, portale edukacyjne i czasopisma online.
W jaki sposób stworzyć taki regulamin?
Można spróbować zredagować go samemu bazując na informacjach z sieci oraz na wzorach i przykładach innych regulaminów, jakie można znaleźć w sieci. Dobrym pomysłem będzie też zwrócenie się do kancelarii i zlecenie przygotowania takiego dokumentu prawnikowi. Jeśli to prawnik zajmie się jego opracowaniem- zyskamy absolutną pewność, co do tego, że zawarte w regulaminie przepisy będą zgodne z literą prawa i nie będą zawierały żadnych nadużyć, które później mogłyby działać na naszą niekorzyść. Pamiętajmy też, że tworzenie takiego dokumentu jest zajęciem czasochłonnym i wymagającym. Nie zawsze więc wykonywanie go samodzielnie będzie dobrym pomysłem, a przynajmniej już gotowy regulamin warto dać do sprawdzenia osobie biegłej z przepisami prawa.