Na czym polega kampania w mediach społecznościowych?

media społecznościowe telefon aplikacje

Wiele osób kierując się intuicją mniej więcej ma świadomość tego, czym mogą być w praktyce kampanie w mediach społecznościowych. Często jednak w jeżyku potocznym sprowadza się je do stworzenia strony firmowej, np. na Facebooku, tym samym zaczynając i kończąc wszelkie działania jednocześnie. Tymczasem, dobra agencja social media może rzetelnie podpowiedzieć nam, że stworzenie konta i strony firmowej na danym portalu społecznościowym jest dopiero wstępem do wszelkich kolejnych działań. Na czym wobec tego polega obsługa social media, jak się projektuje kampanie w mediach społecznościowych i dlaczego dobrze jest zatrudnić do tego celu specjalistów?

Już na starcie bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiedni portal społecznościowy

Takich portali jest co najmniej kilka, błędem jest więc twierdzenie, że taka kampania zawsze powinna odbywać się na Facebooku. Do naszej dyspozycji jest jeszcze Instagram, Twitter, Snapchat, a także serwis You Tube czy Linkedin. Jak jednak łatwo i szybko można się zorientować, każdy z tych portali jest inny, rządzą nim odrobinę inne społeczności, a generowane przekazy znacząco się od siebie różnią. Wybór danego portalu społecznościowego powinien być podyktowany tym, na którym z portali znajdziemy najwięcej przedstawicieli grupy docelowej, na której zależy nam najbardziej. Tym samym, musimy już mieć określoną naszą docelową grupę odbiorców, przyda się także specjalistyczna wiedza kogoś doświadczonego, kto podpowie nam, jaki portal powinniśmy wybrać. I tutaj już na starcie przydaje się dobra agencja reklamowa, gdzie faktycznie znajdziemy ludzi o odpowiednich kwalifikacjach.

Kampanie w social media opierają się niejako o marketing wirusowy

Sam mechanizm rozwoju strony firmowej na danym portalu jest identyczny do strategii, jaką przyjmuje się w marketingu viralowym. Stronę trzeba cały czas rozwijać, ale oprócz generowania coraz to nowych treści, ważne jest budowanie zaangażowania odbiorców, śledzenie statystyk i reagowanie na nie.

Z jednej strony więc chcemy, aby każdy z postów dotarł do jak największej ilości ludzi (miał duży zasięg i ruch użytkowników, co można uzyskać także poprzez płatną promocję postów), z drugiej strony chcemy, aby odbiorcy się zaangażowali, dodali komentarz, dyskutowali, w jakikolwiek sposób zareagowali na zawartość posta. Tym samym, obsługa social media to ciągłe trzymanie ręki na pulsie i gotowość zarówno do moderowania dyskusji przez cały czas jak i do jej podsycania, a także do odpowiadania na wiadomości prywatne. Koniecznie trzeba dać do zrozumienia odbiorcom, że jesteśmy, że nam zależy i że nawiązanie z nimi kontaktu jest dla nas absolutnym priorytetem. Z tego samego powodu posty trzeba dodawać z odpowiednią regularnością, a także trzeba dbać o to, aby posiadały odpowiednią warstwę tekstową, ale i atrakcyjną formę graficzną. Jak widać już na pierwszy rzut oka- praca przy takiej kampanii oznacza naprawdę ogrom zadań do wykonania każdego dnia.

 

 

Na czym polega kampania w mediach społecznościowych?
Przewiń do góry