Zazwyczaj, to, jak taka współpraca będzie wyglądać jest uzależnione od rodzaju sprawy i tego, czego ma dotyczyć. Inaczej z kancelariami będą współpracować osoby prywatne, które po prostu mają jakieś sprawy w sądzie, a inaczej taka współpraca będzie wyglądała w momencie, kiedy weźmiemy pod lupę przedsiębiorców. Wobec tego, jak współpracować z prawnikiem, jak się rozliczać za usługi kancelarii i kiedy takie wsparcie prawnicze okazuje się konieczne?
Współpraca firmy z kancelarią
Przedsiębiorca może nawiązać stałą współpracę z kancelarią. Jest to coraz częściej praktykowane rozwiązanie. W takim przypadku przedsiębiorca będzie mógł zgłosić się do wybranego przez siebie specjalisty właściwie w każdej sytuacji. Im ściślejsza współpraca tym można liczyć na to, że będzie się traktowanym niejako priorytetowo. Współpraca z kancelarią może dotyczyć zlecania opracowania konkretnych dokumentów, umów, regulaminów czy wniosków, ale też weryfikacji dokumentów, jakie do firmy napływają. Kancelaria może się też okazać pomocna przy negocjacjach lub też przy rozwiązywaniu ewentualnych sporów z kontrahentami. W końcu, może się też okazać, że dany adwokat będzie musiał reprezentować interesy firmy w sądzie. Zazwyczaj, każda tak usługa jest odrębnie wyceniania, wiele jednak zależy od umowy, jaka zostanie zawarta pomiędzy kancelarią oraz przedsiębiorstwem- za pewne będzie miała ona charakter indywidualny, który wynika ze specyfiki działalności firmy oraz usług, jakich ta będzie oczekiwała.
Współpraca osoby prywatnej z kancelarią
Taka współpraca może się rozpocząć już od zwykłej porady prawnej, którą można otrzymać po umówieniu się na spotkanie. Dobrze jest w takim przypadku wybrać kancelarię, która specjalizuje się w tej dziedzinie prawa, która dotyczy konkretnej tematyki. Zazwyczaj, koszt takiej porady nie jest zbytnio wygórowany, pozwala ona natomiast szybko zorientować się w sytuacji- czy to w momencie, kiedy jesteśmy stroną oskarżającą czy też oskarżaną lub też kiedy mamy do czynienia ze sprawami rodzinnymi czy bardziej notarialnymi.
Dalsza forma współpracy może się rozwinąć na dwa sposoby. Pierwszym jest sposób rozliczania się z prawnikiem całościowo od konkretnej sprawy. Wówczas płacimy jedną, większą kwotę i tym samym możemy w sposób nieograniczony konsultować się z prawnikiem w ramach tej sprawy. Dodatkową opłatą może być reprezentacja przed sądem, trzeba wziąć pod uwagę, że będzie to osobna płatność za każdą ewentualną rozprawę. Alternatywę stanowi płatność od konkretnych czynności. Wówczas każde złożenie wniosku lub też każda z konsultacji będzie wyceniania indywidualnie w zależności od rodzaju usługi i tego, jak dużego wymaga ona zaangażowania ze strony prawnika. Kiedy już wiemy mniej więcej, jak możemy się rozliczać z adwokatem, trzeba podjąć decyzję o tym, jaka strategia będzie dla nas najlepsza. Wiele zależy od poziomu skomplikowania problemu, tego, czy konieczna będzie reprezentacja w sądzie i na ile rozpraw w praktyce taka sprawa się przełoży.