Założenie własnej działalności gospodarczej w Hiszpanii brzmi bardzo kusząco z wielu powodów. Jednym z nich jest to, że ranking Banku Światowego co do prowadzenia działalności gospodarczej umieszcza Hiszpanię na 30 miejscu. Zakładając firmę w Hiszpanii trzeba liczyć się jednak z pewnymi istotnymi aspektami – między innymi nietuzinkową kulturą biznesową.
Co trzeba wiedzieć o firmie w Hiszpanii?
Prowadzenie firmy w Hiszpanii może nieść za sobą nie lada wyzwanie. Hiszpanie są niesamowitym społeczeństwem, jednak kultura biznesowa odbiega nieco od tradycyjnej, którą znamy z innych krajów Starego Kontynentu.
Sam proces zakładania działalności gospodarczej w tym śródziemnomorskim kraju nie musi być wcale skomplikowany. Będąc obcokrajowcem ma się kilka możliwości wejścia na hiszpański rynek z własnym biznesem. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest „autonomos” – czyli samozatrudnienie. Jedną z głównych korzyści bycia samozatrudnionym jest legalna możliwość wystawiania faktur, co nie byłoby możliwe, jeśli nasza działalność zarobkowa nie byłaby zarejestrowana. Aby zarejestrować się jako samozatrudniony, trzeba dopełnić formalności umieszczenia swojej firmy w Spisie Podatkowym Przedsiębiorców (el Censo de Empresarios de Hacienda). Konieczna będzie też rejestracja w systemie dla samozatrudnionych pracowników zabezpieczenia społecznego (RETA), gdzie ustalana jest składka ubezpieczeniowa.
Alternatywą dla samozatrudnienia jest działalność jednoosobowa. Firma w Hiszpanii będąca działalnością jednoosobową. Może wydawać się, że w kwestii formalnej nie ma wielkich różnic pomiędzy jednym a drugim. Główna różnica polega tutaj na, że „autonomos” odnosi się do osoby fizycznej, która prowadzi działalność na własny rachunek, a druga zaś do przedsiębiorstwa, której jest on właścicielem. W większości rzeczy formalności przy zakładaniu obu pozostają podobne.
Kto może założyć firmę w Hiszpanii?
Podstawowym warunkiem w miarę bezproblemowego założenia firmy w Hiszpanii jest obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii. Emigranci z innych krajów będą musieli uzyskać pozwolenie na pracę w tym miejscu. Na dodatek przyjezdni często też będą potrzebować wizy. Przy zakładaniu działalności jednoosobowej nie potrzeba wkładu własnego. Może za niego posłużyć własny majątek.
Jak widać, sam proces zakładania firmy w Hiszpanii nie jest zbyt skomplikowany. Jeśli potrzebujesz fachowej opieki kadrowej i podatkowej dla swojej firmy w Hiszpanii, zapraszamy do współpracy.