Czy hiszpańskie prawo jest przyjazne przedsiębiorcom?

Z naszej polskiej rzeczywistości znane są nam stwierdzenia związane z tym, że prowadzenie firmy w naszym kraju od strony przepisów i regulacji nie należy do najłatwiejszych. Obowiązujące u nas przepisy nie są raczej określane jako przyjazne dla biznesu, w szczególności w przypadku małych i średnich firm. Mając tego rodzaju doświadczenia, możemy mieć wrażenie, że podobna sytuacja występuje także w innych krajach europejskich, a tymczasem niekoniecznie tak właśnie musi być. Doskonałym tego przykładem jest Hiszpania, w której przepisy prawa i cały system podatkowy jest raczej przyjazny dla przedsiębiorcy. Tymczasem, znając ten rynek i mając już tutaj własne doświadczenia- warto jest zdobyć się na krok rejestracji własnej działalności.

Jaką wybrać osobowość prawną?

Prowadzenie działalności w Hiszpanii jest możliwe na kilka sposobów. Startujący przedsiębiorca zazwyczaj jednak staje przed dylematem lokacji firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub też w formie spółki. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością istnieje możliwość jej założenia w pojedynkę. Oczywiście, osobowość prawną podmiotu dobrze jest dostosować do specyfiki firmy i tego, czym się będziemy zajmować. Dobrze jest też rozsądnie wybierać z perspektywy późniejszych regulacji podatkowych.

Dlatego też wielu startujących przedsiębiorców decyduje się na wsparcie profesjonalnego biura rachunkowego. Może to być na przykład firma ze strony- accountingservicesinspain.com. Istotne jest tutaj także to, że firma może nam pomóc nie tylko w regularnym prowadzeniu księgowości, ale może też udzielić nam ważnych, strategicznych wskazówek o charakterze biznesowym. Tak naprawdę, dobrze jest odwiedzić biuro księgowe w Hiszpanii już na początku, kiedy nie do końca wiemy, w jakiej formie powinniśmy prowadzić naszą firmę- czy jako spółka czy jako jednoosobowa działalność gospodarcza.

Jakie mogą być koszty na start?

Z jednej strony nie dla każdego przedsiębiorcy koszty na start mogą być kwestią problematyczną, mimo wszystko jednak dobrze jest wiedzieć, które rozwiązanie będzie już na początku wymagało od nas określonej kwoty pieniędzy. O takich kwestiach jak koszty czy też potrzebny czas na rejestrację podmiotu za pewne poinformuje nas też wybrane przez nas biuro księgowe w Hiszpanii.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej tak naprawdę nie musimy ponosić żadnych kosztów. Rejestracja takiego podmiotu jest darmowa. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku rejestracji spółki. Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym wariantem spółki jest podmiot o ograniczonej odpowiedzialności. W takim przypadku wspólnicy decydujący się na jej założenie odpowiadają za jej losy tylko i wyłącznie do wysokości wkładu, który w nią wnieśli. I tutaj kapitałem wymaganym na start jest kwota minimalna 3000 euro. W przypadku, kiedy na założenie spółki decyduje się jedna osoba, będzie ona zobligowana do zapłacenia w pojedynkę całej tej wymaganej kwoty startowej.

 

 

 

Czy hiszpańskie prawo jest przyjazne przedsiębiorcom?
Przewiń do góry